Jakiś czas temu pojawiła się pierwsza część artykułu dotycząca budowania stron na CMS open source. Dziś kontynuacja. Tworzenie strony na autorskim CMS uzależnia właściciela strony od programisty.

Ten ostatni może zażądać bajońskich sum za aktualizowanie czy rozbudowywanie strony. Programista stanie się bowiem swego rodzaju monopolistą – jako autor CMS-a ma wyłączne prawo do wprowadzania w nim zmian, poza tym, tylko on wie, jak strona jest zbudowana. Wszelkie rozszerzenia, dodatkowe galerie, nowe sekcje (powiedzmy, że za kilka lat zechcesz na przykład otworzyć na stronie forum), musiałyby pochodzić od tego właśnie programisty, inaczej – jak klocek z innej układanki – nie pasowałyby do kodu.

Oczywiste, byłaby to dla nas, programistów, sytuacja w pewnym sensie korzystna. Ale programista to też człowiek, czasem chce wyjechać na wakacje, czasem nawet postanawia zmienić zawód, i wielu z nas naprawdę nie marzy o byciu jedyną osobą zdolną wprowadzić na Twojej stronie poprawki.

Co więcej, systemy zarządzania treścią mają wbudowany interfejs, który czyni aktualizowanie strony bardzo łatwym. WordPress rozwija się już od blisko piętnastu lat – to dość czasu, by jego twórcy zdążyli znaleźć optymalne, czytelne, proste w obsłudze rozwiązania. Inne systemy często go pod tym względem kopiują (trudno im się zresztą dziwić, tworzenie czytelnego interfejsu od zera to wywarzanie otwartych drzwi).

Wystarczy jedno popołudnie, by nauczyć się wprowadzać drobne poprawki (począwszy od zmiany numeru telefonu aż po nowe podstrony). Wielu ludzi, którzy zlecają komuś zrobienie strony, następnie sami ją administrują. Jeśli tworzenie stron www to zupełnie nie Twoja bajka, w przypadku tak popularnych systemów, jak WordPress, bez problemu znajdziesz administratora strony, który będzie wprowadzać zmiany i pilnować porządku.